Z czego (i dlaczego?) robi się akcesoria do łazienek?

Zazwyczaj – ze szkła lub porcelitu. Czasem jednak warto od nich odejść na rzecz innych materiałów, z jakich robi się akcesoria do łazienek. Jakich?

Szkło i porcelana w łazienkach mają zastosowanie co najmniej od XVIII wieku. Dość łatwo utrzymać je w czystości. Są też przyjemne w dotyku. Choć od kontaktu z wodą czy detergentami mogą zmatowieć, to nie zniszczą się. A co z innymi materiałami?

Kiedy plastik lepszy niż szkło?

Plastik jest lekki, co może być minusem. Jednak jeśli masz dzieci czy zwierzęta, to takie lekkie sprzęty mogą być lepszym rozwiązaniem niż szklane, które szybko się potłuką. Współczesne tworzywa sztuczne mogą wyglądać szlachetnie, jak np. w serii Sealskin Bloom. Z kolei kolekcja Sealskin Grace wykonana z Poliresinu imituje porcelanę, ale jest od niej lżejsza i nie tłucze się. Na podobnej zasadzie opiera się pomysł stojący za czarną, matową serią Tiger Urban – nawet z bliska trudno określić, co to za materiał!

Plastikowe wykończenie mogą mieć też np. szczotki wc czy dozowniki na mydło, jak tez z kolekcji Urban. Dodatkowo lżejszy materiał pozwala na mocowanie bez konieczności wykorzystania kołów, a np.  za pomocą Tiger Fix, dzięki czemu w każdej przestrzeni może zachwycać prostym, ponadczasowym designem.

Czy w łazience jest miejsce na drewno?

Drewno w łazience nie kojarzy się najlepiej. Rzeczywiście, takie kubki wykonane w całości z tego surowca raczej się nie sprawdzą. Jednak już delikatny dekor z korka będzie odpowiedni. Takie wykończenia znajdziesz je w serii:

  • Sealskin Grace – drewno bambusowe;
  • Tiger SEM – gałki z niebarwionego drewna jako dekor;
  • Sealskin Cork – podstawka z korka;

Pamiętaj, by wybierać  sprzęty stworzone specjalnie do łazienki. Bardzo możliwe, że użycie zwykłego sznurka czy korka w łazience nie sprawdzi się, bo nie były one wcześniej odpowiednio zaimpregnowane.

Metal, kamień i inne materiały w łazience

Zwykły, chromowany metal, to nie jedyne, co może być wykorzystane w łazience. Od wieków stosowane były miedziane rury, które wyglądają szlachetnie. Równie wdzięczne będą dodatki imitujące ten materiał, w takim samym odcieniu, jak np. dzbanek w miedzianym kolorze, lusterko z haczykiem Sealskin Brix lub Tiger Urban. Pamiętaj, że naturalna miedź ma działanie przeciwbakteryjne. Gotowanie w miedzianych garnkach pomaga dostarczyć do organizmu miedź. Być może warto również w łazience używać wody z miedzianych mis?

Skromnie, a jednocześnie wytwornie prezentuje się w łazience kamień. Taka misa czy podstawka jest trwała i solidna. Poza tym, że kamienny blat można zamówić na wymiar, to da się też znaleźć na spacerze odpowiedni kamień i traktować go np. jako podstawkę.

Materiałem, który teoretycznie nie najlepiej sprawdza się w łazience, jest bawełna. Nasiąka i może spleśnieć. Dlatego nie jest polecana na chodniki czy podkładki. Sprawdzi się jednak w miejscach, w których ryzyko zamoczenia jest mniejsze. Sprawdź kosze na pranie Sealskin Knitted, by wprowadzić do łazienki przytulny charakter naturalnych materiałów. Niektóre kosze na pranie Sealskin są nawet wykonane z filcu, udowadniając, że i on znajduje zastosowanie w łazience.