Design by CORAM

Miękka brzoza, kolonialny sznyt tekowego drewna i solidny dąb. Każde drewno ma swój charakter. Nie bez powodu to jeden z najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Kiedy sprawdzi się w łazience i który gatunek będzie najbardziej odpowiedni?

 

Czy drewno naprawdę nie nadaje się do łazienki?

 

Oślizgłe i mało higieniczne – czy rzeczywiście takie musi być drewno w łazience? W rzeczywistości drewniane powierzchnie w pobliżu wody mogą być trwałe i mieć bardzo luksusowy charakter. Drewno jest przyjemne w dotyku i nie wychładza się tak jak kamień czy płytki. Aby rzeczywiście służyło w pobliżu wanny czy zlewu, trzeba tylko unikać tych kilku błędów:

 • nieodpowiedni gatunek

Do łazienki polecane są specjalne gatunki drewna, które mają duże właściwości wodoodporne i są twarde: drewno afrykańskie, dąb kanadyjski, brzoza fińska.

 • brak konserwacji

Klimatyczne antyki z łuszczącą się farbą wydają się idealnie pasować do łazienki. Tymczasem w praktyce takie uszkodzone, nie zakonserwowane drewno dość szybko będzie się niszczyć. Szkoda takich mebli na ciągły kontakt z wodą, który na pewno im nie posłuży. Trzeba je najpierw zakonserwować, ale to kosztuje i wymaga czasu. Alternatywą są meble łazienkowe z gotowymi elementami z drewnianej sklejki jak szafka Tiger Boston – idealna do białej łazienki z drewnem.

 • nieodpowiednie zastosowanie

Na pięknej dębowej ławie pojawiły się plamy od balsamu do ciała, a tekowe cacko zaczyna butwieć ? Nie są to najwyraźniej meble przeznaczone specjalnie do łazienek. Szukaj akcesoriów czy parkietów w ofercie wyspecjalizowanych firm. Drewniana podłoga w łazience może posłużyć przez dziesiątki lat, ale całość musi być dobrze przygotowana i przemyślana jeszcze na etapie projektu i wylewki.

 

 • Prosty sposób na drewno w łazience

 

Da się dopasować drewniane powierzchnie do łazienki tak, by wyglądały stylowo i były trwałe. Wymaga to jednak trochę zachodu, bo nie każdy gatunek drewna do łazienki będzie równie odpowiedni. Gdy już łazienka jest uzupełniona o trwałe deski podłogowe i stylowe drewniane szafki, wystarczy dobrać dodatki z drewnem w podobnym odcieniu.

 

Kilka pomysłów na łazienkę w drewnie

 

Poniżej kilka gotowych inspiracji do zastosowania u siebie:

 • pomysł na łazienkę: drewno i biel

Łazienka w bieli może mieć romantyczny lub skandynawski charakter. W obu wydaniach jest bardzo modna. Idealnym uzupełnieniem będzie cała kolekcja Selaskin Grace, dzięki której skompletujesz akcesoria bazo praktyczne i jednocześnie wykończone pięknym bambusowym drewnem.

 • oryginalna łazienka: beton i drewno

Niebanalne połączenie dla tych, którzy chcą zaskoczyć.  Za pomocą betonu i drewna można wyznaczyć strefy: kąpielową czy kącik do prania. Wystarczy betonowa ściana lub podłoga i prosty blat z drewna ciągnący się przez całą długość łazienki, by całość nabrała mocno industrialnego charakteru niskim kosztem. Świetnym uzupełnieniem będą proste dodatki z drewnianymi akcentami, jak wieszaki czy lustro Tiger Sem z drewnianą gałką.

 • szara łazienka z drewnem

Beton i drewno to dość odważne połączenie. Podobny efekt, ale w bardziej uniwersalnym stylu da matowa, szara glazura z drewnem lub boazeria pomalowana na ten kolor. Akcesoria łączące odcień drewna z szarością znajdziesz np. w kolekcji Sealskin Cork.

 

Beton i drewno to dość odważne połączenie. Podobny efekt, ale w bardziej uniwersalnym stylu da matowa, szara glazura z drewnem lub boazeria pomalowana na ten kolor. Akcesoria łączące odcień drewna z szarością znajdziesz np. w kolekcji Sealskin Cork.

Ostatnio temat podajników na mydło stał się zaskakująco modny. Jaki wybrać? Który jest higieniczny? Tu dowiesz się, jaki dozownik do mydła dobrać do swojej łazienki.

 

Bakterie na powierzchni pojemnika na mydło

 

Większość Polaków już słyszała, że dozownik na mydło jest bardziej higieniczny od mydła w kostce. To drugie staje się wolne od bakterii po wysuszeniu. Jednak w często odwiedzanych łazienkach mydło zawsze pozostaje lekko wilgotne. To właśnie w tej wodzie i parze mogą gromadzić się wirusy i bakterie.

Mydło w płynie jest tymczasem bezpieczne wewnątrz zbiornika. Dozownik jest dotykany tylko przez sekundę, a następnie ręce są myte. Dzięki temu, nawet, jeśli znalazły się na nim jakieś bakterie, to natychmiast zostają spłukane z rąk. 

Można też, jak chirurdzy, naciskać spust dozownika łokciem lub wierzchem dłoni. W ten sposób ryzyko przeniesienia bakterii spada praktycznie do zera. A który dozownik mydła najlepiej sprawdzi się w domowej łazience?

 

Ścienny czy stojący dozownik do mydła?

 

Ścienne dozowniki mydła są umieszczone na stałe w jednym miejscu. To może być mało praktyczne. Chyba, że masz dzieci i wiesz, że postawiona na blacie buteleczka szybko zostałaby stłuczona. To też dobre wyjście w hotelach czy mieszkaniach dzielonych przez kilka osób. Przytwierdzony do ściany dozownik się nie zgubi i ułatwi szybkie sprzątanie blatów.

Zdecyduj się na model w stylu jednego z poniższych:

 • dyskretny ścienny dozownik do mydła w płynie Tiger Dock
 • podajnik na mydło Sealskin Conical do postawienia na dowolnym blacie
 • Uchwyt z buteleczką dozownika Geesa Hotel, czyli dwa w jednym. Jest przytwierdzony do ściany, ale jeśli koncepcja wystroju się zmieni, dozownik możesz postawić osobno. 

Wolnostojące dozowniki do mydła mogą ożywić sterylną czy ponurą łazienkę. Często tworzą kolorowe zestawy z innymi akcesoriami łazienkowymi. Wystarczy tylko skompletować lekko transparentną serię taką jak Sealskin Vetro czy pastelową Sealsin Convex, by mieć spójnie urządzoną łazienkę.

 

Między funkcją a wyglądem

 

Obecnie wiele osób zaczyna rozważać zakup specjalnych, automatycznych czy profesjonalnych podajników na mydło. Gdy jednak fala zainteresowania koronawirusem opadnie, pozostaną oni z dużym, niepraktycznym sprzętem w domowej łazience. System automatycznego dozowania trzeba naprawiać, a poza tym jego wygląd kojarzy się raczej z toaletą publiczną, niż z domowym zaciszem. Dlatego warto na spokojnie podchodzić do popularnych dziś zaleceń, by montować w domach profesjonalne dozowniki do mydła. 

 

Jaki dozownik mydła wybrać?

 

Rzeczywiście, nie ma sensu wybierać najtańszych modeli z przypadkowych sklepów. Kiepskiej jakości plastik szybko się niszczy, a niesolidny sprzęt będzie za lekki i nie utrzyma się w wybranym miejscu. Lepsze będą modele producentów, którzy w trakcie projektowania biorą pod uwagę ergonomię i inne aspekty praktyczne. Zobacz choćby srebrny podajnik na mydło naścienny Tiger Boston lub wolnostojący Sealskin Sphere.

 

 

 

Osobna toaleta to duża wygoda dla mieszkańców. Jednak w wielu domach z uwagi na brak miejsca i pomysłu jej wystrój jest ascetyczny. Czy da się ciekawie zaaranżować toaletę o powierzchni 1 czy 2 mkw?

 

Całkowicie białe, małe pomieszczenie może przytłaczać. Dlatego po pierwsze warto przełamać jednostajny wystrój ciekawymi kafelkami. 

Sprawdzi się gra proporcjami i oryginalne kształty, dzięki którym wnętrze nabierze życia. By uniknąć wrażenia wysokiego, malutkiego wnętrza, ściany można podzielić, np. do pewnej wysokości stosując jeden kolor, a wyżej inny, lub grając matem i błyskiem. Jeśli nie korzystamy z pomocy architekta wnętrz, lepiej planować z fantazją tylko ściany lub same podłogi, by uniknąć wrażenia nadmiaru, o które łatwo jest łazience o powierzchni ok. 2 metrów.

 

Mała łazienka to też małe sprzęty

 

Masz wrażenie, że do małej toalety nic nie da się już wstawić? Zmierz sam rezerwuar i porównaj jego wymiary z innymi dostępnymi na rynku. W standardowej łazience różnice w wymiarach różnych WC na poziomie kilku centymetrów nie mają żadnego znaczenia. W małej toalecie mogą być kluczowe, dlatego być może trzeba będzie wymienić ustęp na taki o bardziej praktycznym kształcie. Dodatkowe centymetry można odzyskać, decydując się na zabudowę podtynkową zamiast stojącej spłuczki.

Mając pewność, że mała toaleta została zaprojektowana maksymalnie oszczędnie, jeśli chodzi o powierzchnię sprzętów, można zadbać o dodatki. Kupno standardowych zamiast tych o ograniczonej kubaturze to kolejny popularny błąd. Zwróć uwagę na takie sprzęty jak:

 

 

 • Podajnik papieru toaletowego – tradycyjny będzie zawadzał. Można jednak umieścić w głębi za WC lub poniżej poziomu wzroku taki, który nie zajmuje dużo miejsca. Zobacz elegancki pionowy model z serii Tiger Tune lub Tiger Urban w formie paska. Gdy nie ma w nim papieru, jest ona całkowicie złożony.

 

 

 • Szczotka toaletowa – w większości łazienek jest to element mniej istotny, ukrywany zwykle gdzieś za WC. W małej łazience to jeden z kilku jedynych sprzętów. Musi więc robić wrażenie. Obudowa szczotki może być wykonana z różowej porcelany, podobnie jak w Sealskin Convex, lub z matowego, czarnego tworzywa w designerskim kształcie (Sealskin Bloom). Świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest wielofunkcyjny „kombajn”: szczotka, miejsce na papier i wieszak na ręcznik w jednym. Nie w każdym salonie można takie dostać, ale niektóre firmy mają je w swojej ofercie – np. w ramach linii Sealskin Brix lub Square.

 

 

 • Wieszaki – każde zakończone ostro będą w małej łazience przyczyną powstawania siniaków i zadrapań. Postaw na krótkie wieszaki i obłe kształty, jak te z drewnianą gałką Tiger Sem lub Tiger Rondo.

 

 

 • Umywalka – w niektórych małych toaletach nie ma nawet miejsca na umywalkę. Sprawdź najmniejszy dostępny model umywalki narożnej i zmierz swoją łazienkę by sprawdzić, czy znajdzie się na nią miejsce. Pod nią można postawić też małą szafkę. Krótką, kompaktową armaturę warto dokupować specjalnie do danego modelu umywalki by nie okazało się, że woda się rozchlapuje.

 

 • Lustro – każdy sprzęt to utrata kolejnych cennych centymetrów. Z lustrem jest odwrotnie, bo nie zajmuje miejsca, a przez jego odbicie w pomieszczeniu robi się wizualnie bardziej przestronnie. Można postawić na efektowną ramę w kształcie słońca lub kwiatu, by nadać wnętrzu charakteru. Równie dobrze jednak sprawdzi się prosta tafla zamocowana choćby na drzwiach.

 

Większość mieszkań posiada tylko jedną łazienkę, w której z konieczności zmieścić musi się wszystko. Jednak w domach często łazienek jest kilka. Wówczas funkcje można rozdzielić. Co umieścić w łazience obok sypialni, co w toalecie na dole, a co w łazience dla gości? 

 

Master bathroom, czyli co obok sypialni?

 

To zwykle największa i urządzona najbardziej komfortowo łazienka w domu. Jej główne cechy to:

 • jasna i przestrzenna;
 • funkcjonalna;
 • z rzeczami prywatnymi właścicieli;
 • przytulna i zaciszna.

Pamiętając o tych zasadach, można urządzić wnętrze, w którym aż będzie się chciało przebywać. Dodatki mogą mieć swój charakter, tak jak czerwony dozownik na mydło w płynie Sealskin Bloom. Aby było wygodnie, powinny pojawić się półki i stojaki na świece, kwiaty czy czasopisma. W tej roli sprawdzą się dyskretne sprzęty z linii Sealskin Modern lub Sealskin Brix

Jeśli łazienka jest duża, a gospodarzy dwoje, można zadbać, by każdy miał w niej miejsce dla siebie. Sprawdzą się np. dwie umywalki pod długim lustrem lub prysznic i osobno za parawanem – wanna. 

 

Jak urządzić łazienkę dla gości?

 

W łazience dla gości dobrze ma się czuć przybywająca z daleka ciotka, jak i młodzi znajomi. Wystrój powinien być więc nieco bardziej uniwersalny niż w głównej łazience. 

Drugim ważnym czynnikiem jest praktyczność. Niech łatwo będzie sprzątać po gościach i pomiędzy ich wizytami. Powinno się też znaleźć miejsce na przybory higieniczne i ręczniki. Łazienka dla gości to więc dobre miejsce na proste sprzęty takie jak te z serii Tiger Ivy i inne utrzymane w tonacji bieli i chromowanego metalu. 

Do tego kilka wieszaków na rzeczy osobiste jak te z serii Tiger Colar. Podstawą są duże, miękkie ręczniki w neutralnym kolorze podobne do Sealskin Portofino. Stojaki na nie są dyskretne i łatwo je wyczyścić, więc powinny się dobrze sprawdzić w każdej gościnnej łazience.

 

Urządzanie osobnych toalet w domu

 

W coraz większej liczbie mieszkań pojawiają się osobne toalety. Czasem można taki kącik łatwo wydzielić z większej łazienki. Jak go urządzić? 

 • Niewskazane są jednolicie białe kafelki, które sprawiają szpitalne wrażenie i mogą przytłoczyć. 
 • Lepiej sprawdzi się glazura o ciekawej fakturze czy nietypowym kolorze.
 • Można też dzielić wizualnie małą przestrzeń za pomocą dekorów i różnych barw.

Jeśli chodzi o sam wystrój, to również nie powinien być zbyt prosty. Nierzucająca się w oczy szczotka do WC to atut w większej łazience, gdzie i tak jest już dużo sprzętów. W małej niech to właśnie takie drobiazgi przykuwają uwagę. Do glazury można dopasować czerwoną szczotkę Sealskin Bloom lub Sealskin Tune ze złoceniami. Aby wnętrze sprawiało spójne wrażenie, z tej samej serii może być pojemnik na mydło. W celu zbudowania klimatu przytulności, przyda się wycięty dywanik pod WC, jak ten Sealskin Angora lub Doux.