Wanna, prysznic, umywalka w kolorze – kiedy i dla kogo?

Kolorowe wanny i prysznice świetnie wyglądają w katalogach. Czy jednak zawsze będą pasować do domu i jakie kolory sprawdzą się najlepiej?

Przeważając większość wanien i umywalek na całym świecie jest produkowana w kolorze białym. Początkowo z konieczności, bo porcelana, a później akryl, są standardowo właśnie białe. Obecnie istnieje możliwość tworzenia tych elementów w innym kolorze, a mimo to biel nadal króluje w łazienkowych wnętrzach. Jednak jak zauważył ostatnio Architectural Digest, kolorowe zlewy czy wanny to modny trend i  sposób na natychmiastową poprawę nastroju. 

Kolorowe umywalki z… betonu?

Jako jedną z największych nowości branżowy magazyn dla architektów wnętrz wymienił umywalki betonowe. Materiał ten w ostatnich latach mocno zyskał na jakości i dziś może mieć poza trwałością przyjemną fakturę i piękny kolor. 

Barwiony beton nie jest tak soczysty w barwie, jak inne materiały. Zdaniem architektów wnętrz można to jednak potraktować jako plus, wprowadzając do wnętrza delikatny kolor zamiast intensywnego, który mógłby szybko się znudzić. W palecie można znaleźć umywalki w barwie butelkowej zieleni czy ceglastym. Beton, który zwykle kojarzy się z surowością, zaskakuje w tym wydaniu subtelnością i ciekawymi kształtami.

Różowe umywalki w stylu lat 70.

Inne wcielenie kolorowych umywalek to te znane w Polsce z lat 70. Wówczas zdarzało się, że do wnętrz trafiały pistacjowe czy bladoróżowe umywalki na grubej nóżce. Z czasem Polacy pozbywali się ich ze swoich wnętrz, by dziś powracać do nich na fali mody na subtelny szyk a’la lata 70. W sklepach można dostać inspirowane tym stylem umywalki: białe wewnątrz i pudroworóżowe czy miętowe na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem są też czarne umywalki, jakie można znaleźć np. w kolekcji Tiger Boston. Kojarzą się z męskimi wnętrzami i dobrze pasują do betonu czy ciemnych kafelków. Tak zastosowany kolor pozwala łatwo wyróżnić wnętrze. Sprawi ono wrażenie staranniej zaprojektowanego, niż gdyby były w nim standardowe, białe akcesoria i meble.

Kolor w łazience bez remontu

Jeśli chodzi o kolorowe wanny, to najczęściej można spotkać takie, które mają barwioną obudowę, a w środku są białe. Dzięki temu nie ma w łazience zbyt dużej plamy intensywnego koloru, który mógłby się szybko znudzić. Dodatkowym plusem jest fakt, że kolorową okleiną czy obudową można uzupełnić standardową wannę, dzięki czemu nie trzeba wymieniać posiadanego już mebla. Tak można uzupełnić też białą umywalkę, wybierając pod nią kolorową szafkę. Okleiny można zamówić podczas remontu, dostać w niektórych salonach z wyposażeniem łazienek lub kupić przez internet. 

Warto stawiać na subtelne kolory. Czerwona wanna i umywalka mogą świetnie wyglądać w katalogu, jednak na co dzień stale trzeba będzie pilnować przy nich barw ręczników czy domowych dodatków. Jeśli w łazience zostanie zgromadzone zbyt dużo różnych barw, powstanie wrażenie bałaganu i chaosu. Dlatego czasem lepiej wprowadzać kolor do wanien i brodzików w sposób subtelny. Przykładowo w ofercie Sealskin można znaleźć cytrynowe, błękitne i liliowe maty antypoślizgowe. Dzięki nim dno wanny czy brodzika zyska kolor bez remontu. W katalogu Sealskin znaleźć można też kolorowe akcesoria, które uzupełnią jednokolorową wannę czy umywalkę.