Rodem z Dalekiego Wschodu, czyli łazienka w stylu japońskim

Kolorowy świat mangi i stonowany styl zen – to dwa zupełnie różne style, które wywodzą się z Japonii. Ten kraj inspiruje twórców i projektantów od lat. Łazienkę w stylu japońskim jest coraz łatwiej urządzić dzięki gotowym poradnikom i akcesoriom.

 

Łazienka w stylu japońskim, czyli jaka?

Łazienka w japońskim stylu ma wiele wcieleń. To zarówno miniaturowe wnętrze z tokijskiego bloku, jak i drewniana łaźnia z japońskiej prowincji. Zupełnie różny styl panuje we współczesnych japońskich hotelach, a inny w tradycyjnej łazience z konkretnego okresu historycznego. Dlatego w łazience w japońskim stylu należy szukać raczej inspiracji kulturą tego fascynującego kraju niż zestawów inspirowanych konkretnym stylem w urządzaniu japońskich wnętrz.

 

Gotowe gadżety do łazienki w japońskim stylu

Poniżej garść inspiracji dla tych, którzy chcą mieć w łazience styl rodem z Japonii:

  • Kotara Sealskin Blossom to wcielenie kwitnącego wiśniowego sadu gotowe do umieszczenia w domu.
  • Minimalistyczne akcesoria Sealskin Earth to uosobienie japońskiego stylu zen.
  • Kolekcja Tiger SEM to japoński minimalizm jak w tradycyjnej kaligrafii.

Jak widać, odwołując się do japońskiego stylu w łazience, wciąż można zachować ulubiony charakter we wnętrzach.

 

Co nieco o feng-shui

Wielu wciąż feng-shui kojarzy z gadżetami ze sklepów azjatyckich, takimi jak „żaba przynosząca pieniądze”. Tymczasem ta starożytna chińska wiedza to nic innego jak sztuka urządzania harmonijnych wnętrz. W Japonii jest rozpowszechniona od setek lat i dziś większość osób na myśl o feng-shui wyobraża sobie właśnie pokój czy łazienkę w stylu japońskim.

To w tym kraju do perfekcji opanowano sztukę eliminacji zbędnych przedmiotów, którą ostatnio tak rozpropagowała na świecie Marie Kondo. Nie chodzi o to, by żyć w niedostatku, lecz by wzrok i umysł mogły zrelaksować się w pustej, czystej przestrzeni. Bardzo do tego stylu pasują białe szafki Tiger Boston – możesz włożyć do nich wszystko, co zabiera przestrzeń na blacie i zamknąć je jednym ruchem.

Woda w łazience w japońskim stylu

Feng-shui to sztuka harmonizowania żywiołów we wnętrzach. Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości chodzi o swobodny przepływ powietrza czy wody, który według Japończyków symbolizuje płynącą swobodnie energię. Stąd w japońskich filmach czy na obrazach można zauważyć żywe strumienie „wpuszczone” w podłogę domów czy mini-fontanny wodne we wnętrzach.  Podstawą powinna być jednak sprawna hydraulika – brak zastojów w rurach, usterek kranu czy miejsc w łazience, w których gromadzi się wilgoć. Swobodnie płynącą wodę można wprowadzić do wnętrza na obrazach czy tkaninach, jak np. niebiesko-biała kotara Sealskin Blend.