Przewodnik po higienicznych podajnikach na mydło

Ostatnio temat podajników na mydło stał się zaskakująco modny. Jaki wybrać? Który jest higieniczny? Tu dowiesz się, jaki dozownik do mydła dobrać do swojej łazienki.

 

Bakterie na powierzchni pojemnika na mydło

 

Większość Polaków już słyszała, że dozownik na mydło jest bardziej higieniczny od mydła w kostce. To drugie staje się wolne od bakterii po wysuszeniu. Jednak w często odwiedzanych łazienkach mydło zawsze pozostaje lekko wilgotne. To właśnie w tej wodzie i parze mogą gromadzić się wirusy i bakterie.

Mydło w płynie jest tymczasem bezpieczne wewnątrz zbiornika. Dozownik jest dotykany tylko przez sekundę, a następnie ręce są myte. Dzięki temu, nawet, jeśli znalazły się na nim jakieś bakterie, to natychmiast zostają spłukane z rąk. 

Można też, jak chirurdzy, naciskać spust dozownika łokciem lub wierzchem dłoni. W ten sposób ryzyko przeniesienia bakterii spada praktycznie do zera. A który dozownik mydła najlepiej sprawdzi się w domowej łazience?

 

Ścienny czy stojący dozownik do mydła?

 

Ścienne dozowniki mydła są umieszczone na stałe w jednym miejscu. To może być mało praktyczne. Chyba, że masz dzieci i wiesz, że postawiona na blacie buteleczka szybko zostałaby stłuczona. To też dobre wyjście w hotelach czy mieszkaniach dzielonych przez kilka osób. Przytwierdzony do ściany dozownik się nie zgubi i ułatwi szybkie sprzątanie blatów.

Zdecyduj się na model w stylu jednego z poniższych:

  • dyskretny ścienny dozownik do mydła w płynie Tiger Dock
  • podajnik na mydło Sealskin Conical do postawienia na dowolnym blacie
  • Uchwyt z buteleczką dozownika Geesa Hotel, czyli dwa w jednym. Jest przytwierdzony do ściany, ale jeśli koncepcja wystroju się zmieni, dozownik możesz postawić osobno. 

Wolnostojące dozowniki do mydła mogą ożywić sterylną czy ponurą łazienkę. Często tworzą kolorowe zestawy z innymi akcesoriami łazienkowymi. Wystarczy tylko skompletować lekko transparentną serię taką jak Sealskin Vetro czy pastelową Sealsin Convex, by mieć spójnie urządzoną łazienkę.

 

Między funkcją a wyglądem

 

Obecnie wiele osób zaczyna rozważać zakup specjalnych, automatycznych czy profesjonalnych podajników na mydło. Gdy jednak fala zainteresowania koronawirusem opadnie, pozostaną oni z dużym, niepraktycznym sprzętem w domowej łazience. System automatycznego dozowania trzeba naprawiać, a poza tym jego wygląd kojarzy się raczej z toaletą publiczną, niż z domowym zaciszem. Dlatego warto na spokojnie podchodzić do popularnych dziś zaleceń, by montować w domach profesjonalne dozowniki do mydła. 

 

Jaki dozownik mydła wybrać?

 

Rzeczywiście, nie ma sensu wybierać najtańszych modeli z przypadkowych sklepów. Kiepskiej jakości plastik szybko się niszczy, a niesolidny sprzęt będzie za lekki i nie utrzyma się w wybranym miejscu. Lepsze będą modele producentów, którzy w trakcie projektowania biorą pod uwagę ergonomię i inne aspekty praktyczne. Zobacz choćby srebrny podajnik na mydło naścienny Tiger Boston lub wolnostojący Sealskin Sphere.