Ponadczasowa łazienka, która zachwyci w 2030 roku

Niektóre aranżacje sprzed kilku lat już się zestarzały. Inne łazienki nadal inspirują, choć zostały zaprojektowane 10, 20, a nawet więcej lat temu. Jak urządzić ponadczasową łazienkę, która przetrwa próbę czasu?

Niektórzy uwielbiają zmieniać wystrój wnętrz. Inni jednak wolą raz zainwestować w najlepsze materiały. Latami nie widzą później potrzeby, by zmieniać coś w swojej łazience. I coś jest w tym podejściu, skoro dobrej jakości mozaiki i marmury w rzymskich łaźniach zachwycają do dziś. Podpowiadamy, które trendy łazienkowe przetrwają próbę czasu.

  • Łuki i inne klasyczne kształty

Branżowy magazyn Arch Daily podaje, że w ponadczasowych projektach wnętrz coraz częściej występują łukowate sklepienia, lustra i okna. Nawiązują one do historycznych wzorów – takie same znamy z XVIII-wiecznych hacjend, czy nawet średniowiecznych pałaców. 

Ostatnio widzieliśmy je we wnętrzach w latach 90. Prawdopodobnie więc wkrótce wrócą, a jeśli zastosujemy je oszczędnie, na jednobarwnym tle, to szybko się nie znudzą. Aby przełamać kanciaste linie obecnie występujące w łazienkach, można zacząć choćby od lustra lub owalnej umywalki, jak model Tiger Ontario.

  • Niewidzialne uchwyty

Czy zauważyłeś, że meble z tradycyjnymi uchwytami coraz częściej można spotkać tylko w antykwariacie? Przyszłość należy do tych mebli, które cicho się zamykają i mają całkowicie gładkie fronty. Koniec z obijaniem się o ozdobne główki uchwytów! Poza tym takie fronty jest zdecydowanie łatwiej wyczyścić.

Już teraz w katalogu Tiger znajdziesz sporo takich propozycji w ramach serii mebli łazienkowych Helsinki czy Items. To miękko zamykające się, proste:

  • szafki pod umywalkę,
  • szafki boczne,
  • szafki z lustrem.

W poradnikach dotyczących renowacji mebli często zaleca się, by wymienić same gałki, aby rzecz nabrała nowego charakteru. Całkowity brak uchwytów sprawia, że szafka zawsze wygląda ponadczasowo.

  • Czy ponadczasowa łazienka musi być biała?

Odważne kolory ostatnio gościły w łazienkach w latach 90. Później za elegancki zaczęto uznawać minimalizm. Łazienkowa paleta kolorystyczna ograniczała się raczej do bieli, szarości i innych neutralnych kolorów. Nieubłagane prawo rządzące trendami każe przypuszczać, że odrobina koloru w łazience znów stanie się modna.

Aby pomieszczenie przetrwało do 2030 roku bez konieczności remontu, warto wprowadzić kilka z poniższych elementów:

  • nieoczywisty akcent kolorystyczny: kolorowy grzejnik, obudowa wanny, framuga. Odważni mogą zainwestować w oryginalny, miedziany kaloryfer łazienkowy.
  • Jeśli łazienka jest jasna i sterylna, życia dodadzą kolorowe dodatki: szklany pojemnik na mydło Tiger Items, przez który prześwituje barwa wlanego mydła, lub niebieski Sealskin Vetro. Oba w lekko transparentnym wariancie, który dodaje lekkości.
  • Opalizujące kafle lub inne elementy wykończenia, które wyglądają różnie w zależności od kąta patrzenia. Świetnie pasuje do nich dowolny dodatek z masy perłowej (najpopularniejsze są mydelniczki-muszle).