Na jakiej wysokości powinno wisieć lustro w łazience?

Zawieszenie lustra to dość trudne zadanie. W związku z tym raz powieszone często wisi już na swoim miejscu latami. Jak powiesić lustro w łazience, a konkretniej: na jakiej wysokości wieszać lustro zgodnie z zasadami ergonomii, czyli tak, by mieszkańcom  było po prostu wygodnie z niego korzystać?

Wieszanie lustra w łazience – uniwersalne zasady

Tych zasad warto się trzymać podczas ustalania, na jakiej wysokości ma wisieć lustro w łazience:

  • Jeśli z łazienki będą korzystały osoby o zróżnicowanym wzroście, duże lustro łatwo zawiesić tak, by każdemu było wygodnie. Wystarczy zadbać, by jego dolna krawędź była na wysokości 25-30 cm nad umywalką. Tak radzi w swoim katalogu producent profesjonalnej armatury do toalet publicznych Geesa.
  • Taka wysokość sprawia też, że lustro będzie czystsze – bez zaschniętych kropli wody i mydła.
  • Jeśli umywalka ma nieregularny kształt z np. wygiętym mocno do góry kranem, możesz zawiesić lustro ok. 10 cm nad najwyższym punktem umywalki – w tym wypadku kranu.
  • Czasem zdarza się, że lustro zostaje powieszone jako ostatni element wystroju w łazience. Wówczas wypośrodkuj je tak, by wisiało równo pomiędzy górną listwą oświetleniową a poziomem umywalki. Ta metoda pozwala też łatwo określić, jak duże lustro zmieści się nad umywalką i pod lampką. Odejmij ok. 10 cm powierzchni z każdej strony i wymierz kwadrat, który zajmie pozostałą powierzchnię.
  • Osoby starsze i te, które mają problemy z kręgosłupem, mogą też zawiesić szafkę lustrzaną z kolekcji Tiger Frames – lustro jest dalej od ściany.

Jak wieszać lustro w łazience? W zgodzie ze wzrostem

Najłatwiej jest urządzić mieszkanie singlom. Z ich łazienek korzysta głównie jedna osoba, więc muszą brać pod uwagę tylko własny wzrost. W takiej sytuacji odpowiedź na pytanie o to,  jak powiesić lustro w łazience, brzmi: na wysokości wzroku. Zazwyczaj oznacza to, że środek lustra będzie umieszczony mniej więcej 170 cm nad ziemią. Osoby bardzo niskie lub wyjątkowo wysokie, jeśli mieszkają same, mogą też zawiesić je odpowiednio wyżej lub niżej.

Problemy z zawieszeniem małego lustra

Wieszanie dużych, pionowych tafli nie jest zbyt problematyczne. Umieszczone na dowolnej wysokości nad umywalką raczej obejmą na tyle dużą część twarzy i sylwetki, na ile jest to potrzebne do codziennych zabiegów higienicznych czy nałożenia makijażu. Nieco trudniej jest wieszać małe lustro. Tu pole widzenia jest niewielkie. Aby się przejrzeć, wysocy będą musieli się schylać do lustra, a niscy – stawać na palcach. Na jakiej wysokości powinno więc wisieć małe lustro łazienkowe? 

Ok. 170 cm to dobra wysokość dla środka takiego lusterka. Możesz też wybrać lustro na wysięgniku jak to lusterko kosmetyczne Geesa. Jego zaletą jest możliwość regulacji w poziomie i w pionie. Nie trzeba się więc schylać tak, jak do luster umieszczonych tuż przy ścianie.