Łazienka inspirowana sztuką 

Język sztuki jest uniwersalny i znany ludziom niemal pod każdą szerokością geograficzną. To dlatego w mieszkaniach na wynajem tak często można znaleźć reprodukcje dzieł Andy’ego Warhola czy Van Gogha. A jak jest w łazienkach?

Sztuka z wodą w tle

Szczególnie często do łazienek trafia sztuka z motywami wodnymi: rzek, jezior czy morza. Styl zależy już od gustu mieszkańców, ale tematyka pozostaje niezmienna od wieków: czy są to „Lilie wodne” Moneta czy ryciny przedstawiające lilie namalowane przez któregoś z japońskich dawnych artystów. Według japońskiej sztuki urządzania wnętrz obrazy przedstawiające płynącą, czystą wodę, sprawiają, że wnętrze nabiera życia, a energia również może płynąć swobodniej. 

Do takich marynistycznych obrazów dobrać można dywaniki podłogowe Sealskin Marina z rybkami lub kotarę w wieloryby – Sealskin Whale. Do stylu japońskiego na obrazach czy fototapecie nawiążę kotara Sealskin Blossom z kwiatami kwitnącej wiśni. Dla pełnego efektu do oszczędnej, białej łazienki zamów kotarę w całości zadrukowaną obrazem Van Gogha czy Monet’a. Do tego lilie w misie lub słoneczniki w wazonie i masz łazienkę, w której odnajdzie się każdy znawca sztuki. Warto tylko pamiętać, by trzymać się jednego motywu w łazience. Jeśli różne motywy, to ta sama epoka, a jeśli kilka różnych dzieł sztuki, to z  tym samym motywem. 

Jak na dawnej rycinie

Wybrany styl można wprowadzić do łazienki za pomocą rycin, ale nie tylko. Podobne motywy można powtórzyć na odpowiednio dobranych kafelkach czy akcesoriach łazienkowych. Zasłona prysznicowa Sealskin Barber nawiązuje do rycin z dawnych szyldów, więc świetnie uzupełni taki styl. W sklepach łatwo można znaleźć też podkładki i tace w podobne czarno-białe wzory z dawnych atlasów i podręczników. 

Najłatwiej dopasować jednak coś nowoczesnego do stylu op-art. Takie obrazy i naklejki na ścianę, a nawet kafle, można dostać w każdym sklepie wnętrzarskim. Do tego intensywne, kolorowe zasłonki z kolekcji Sealskin (np. Retro) i uzupełniające je akcesoria w czerwieni, czerni i bieli. Warto postawić na wzory z lat 60., które najlepiej uzupełniają ten styl – np. obłe półeczki Tiger 2Store. 

Obraz, a na nim… łazienka

Dotychczas powstało wiele dzieł sztuki, na których można podziwiać łazienkowe wnętrza. Niektóre zostały nawet stworzone specjalnie z myślą o pomieszczeniach kąpielowych. Do myślenia daje „Śmierć Marata” Jacques-Louis David, a z polskich dzieł „Nocne kąpiele” Kazimierza Mikulskiego. Obecnie możesz bardzo łatwo zamówić nawet przez internet nadruk ulubionego obrazu na kubku na szczoteczki czy podstawce, co daje zupełnie nowe możliwości. 

Również kafelki łazienkowe występują w wersjach z nadrukami owoców czy arabesek, a także z fragmentami konkretnych dzieł. Kafelki malowane ręcznie są najdroższe, ale nie musisz mieć ich w całej łazience. Wystarczy zamówić kilka jako dekor w wykwintnym stylu do łazienki inspirowanej sztuką.