Jakie gatunki drewna do łazienki?

Miękka brzoza, kolonialny sznyt tekowego drewna i solidny dąb. Każde drewno ma swój charakter. Nie bez powodu to jeden z najbardziej pożądanych materiałów wykończeniowych do wnętrz. Kiedy sprawdzi się w łazience i który gatunek będzie najbardziej odpowiedni?

 

Czy drewno naprawdę nie nadaje się do łazienki?

 

Oślizgłe i mało higieniczne – czy rzeczywiście takie musi być drewno w łazience? W rzeczywistości drewniane powierzchnie w pobliżu wody mogą być trwałe i mieć bardzo luksusowy charakter. Drewno jest przyjemne w dotyku i nie wychładza się tak jak kamień czy płytki. Aby rzeczywiście służyło w pobliżu wanny czy zlewu, trzeba tylko unikać tych kilku błędów:

  • nieodpowiedni gatunek

Do łazienki polecane są specjalne gatunki drewna, które mają duże właściwości wodoodporne i są twarde: drewno afrykańskie, dąb kanadyjski, brzoza fińska.

  • brak konserwacji

Klimatyczne antyki z łuszczącą się farbą wydają się idealnie pasować do łazienki. Tymczasem w praktyce takie uszkodzone, nie zakonserwowane drewno dość szybko będzie się niszczyć. Szkoda takich mebli na ciągły kontakt z wodą, który na pewno im nie posłuży. Trzeba je najpierw zakonserwować, ale to kosztuje i wymaga czasu. Alternatywą są meble łazienkowe z gotowymi elementami z drewnianej sklejki jak szafka Tiger Boston – idealna do białej łazienki z drewnem.

  • nieodpowiednie zastosowanie

Na pięknej dębowej ławie pojawiły się plamy od balsamu do ciała, a tekowe cacko zaczyna butwieć ? Nie są to najwyraźniej meble przeznaczone specjalnie do łazienek. Szukaj akcesoriów czy parkietów w ofercie wyspecjalizowanych firm. Drewniana podłoga w łazience może posłużyć przez dziesiątki lat, ale całość musi być dobrze przygotowana i przemyślana jeszcze na etapie projektu i wylewki.

 

  • Prosty sposób na drewno w łazience

 

Da się dopasować drewniane powierzchnie do łazienki tak, by wyglądały stylowo i były trwałe. Wymaga to jednak trochę zachodu, bo nie każdy gatunek drewna do łazienki będzie równie odpowiedni. Gdy już łazienka jest uzupełniona o trwałe deski podłogowe i stylowe drewniane szafki, wystarczy dobrać dodatki z drewnem w podobnym odcieniu.

 

Kilka pomysłów na łazienkę w drewnie

 

Poniżej kilka gotowych inspiracji do zastosowania u siebie:

  • pomysł na łazienkę: drewno i biel

Łazienka w bieli może mieć romantyczny lub skandynawski charakter. W obu wydaniach jest bardzo modna. Idealnym uzupełnieniem będzie cała kolekcja Selaskin Grace, dzięki której skompletujesz akcesoria bazo praktyczne i jednocześnie wykończone pięknym bambusowym drewnem.

  • oryginalna łazienka: beton i drewno

Niebanalne połączenie dla tych, którzy chcą zaskoczyć.  Za pomocą betonu i drewna można wyznaczyć strefy: kąpielową czy kącik do prania. Wystarczy betonowa ściana lub podłoga i prosty blat z drewna ciągnący się przez całą długość łazienki, by całość nabrała mocno industrialnego charakteru niskim kosztem. Świetnym uzupełnieniem będą proste dodatki z drewnianymi akcentami, jak wieszaki czy lustro Tiger Sem z drewnianą gałką.

  • szara łazienka z drewnem

Beton i drewno to dość odważne połączenie. Podobny efekt, ale w bardziej uniwersalnym stylu da matowa, szara glazura z drewnem lub boazeria pomalowana na ten kolor. Akcesoria łączące odcień drewna z szarością znajdziesz np. w kolekcji Sealskin Cork.

 

Beton i drewno to dość odważne połączenie. Podobny efekt, ale w bardziej uniwersalnym stylu da matowa, szara glazura z drewnem lub boazeria pomalowana na ten kolor. Akcesoria łączące odcień drewna z szarością znajdziesz np. w kolekcji Sealskin Cork.