Yin i Yang to słynny motyw z Dalekiego Wschodu, ale przecież czarno-białe łazienki to klasyka, którą prawie każdy pamięta z dzieciństwa. Dziś tradycyjna szachownica na podłodze i kafelkach powraca, a w sklepach jest sporo gadżetów, które powtarzają ten i podobne motywy.
Dwa kolory na podłodze
Czarno-białe kafelki w łazience kojarzą się z typową dla PRL szachownicą na podłodze. Tymczasem ten styl ma o wiele dłuższą historię. Pierwsze tego typu połączenia można znaleźć w starożytnym Rzymie. Ok. 1680 roku podobne płytki podłogowe były w Wersalu. Takie kafelki można odkryć w łazienkach z najstarszych warszawskich kamienic, w blokach, a wreszcie i we współczesnych mieszkaniach. Jak widać, mimo upływu tysiącleci, czarno-biała łazienka nigdy nie wychodzi z mody. Patrząc na filmy science fiction, na których łazienka przyszłości też zazwyczaj jest utrzymana w czerni i bieli, można sądzić, że tak już pozostanie. Do tego stylu nawiązują dywaniki i ręczniki Sealskin z nowej kolekcji Boho i Trellis. Masz zupełnie białe blaty w łazience? Wykreuj na nich kratkę, umieszczając tam ażurowe podkładki Sealskin Woodblock.
Yin i Yang w czarno-białej łazience
Równolegle moda na czarno-białe łazienki rozwijała się na Dalekim Wschodzie. Najszlachetniejsze japońskie łazienki to ciemny bazalt na posadzce i wpuszczona w niego biała wanna. Do stylu Zen idealnie pasują geometryczne, proste formy umywalek Tiger Boston, które można zamówić w czarnej i białej wersji. W pomieszczeniach kąpielowych w japońskim stylu czerń i biel jest przełamywana przez drewno. W ten sposób traci na surowości. Jeśli więc masz w łazience drewniane podłogi lub boazerię, możesz nadać im dalekowschodniego charakteru, wieszając na ścianie np. czarno-białą kaligrafię w drewnianej ramie. Inny prosty sposób to wprowadzenie do wnętrza kotary jak PEVA Zebra od Sealskin – duża dawka czerni i bieli na jednej powierzchni.
Łazienka z przewagą czerni lub bieli
Może się zdarzyć, że urządzona na biało łazienka po czasie razi chłodem i wydaje się mało przytulna. Z drugiej strony zdarza się też łazienka z czarnymi kafelkami w odziedziczonym czy wynajmowanym mieszkaniu, która zwyczajnie przygnębia. Na szczęście sposoby na to, by zrównoważyć takie wnętrza, są bardzo proste i nie wymagają skuwania podłogi. Wystarczy postawić na kontrastowe akcesoria z jednej serii, jak Sealskin Brave czy dywaniki Aztec . Wymiana mebli też może całkowicie odmienić takie łazienkowe wnętrze. Czerń lub biel na szafkach Tiger Maryport sprawi, że ciemne kafelki zostaną ożywione, a białe nabiorą charakteru. Warto też szukać akcesoriów do okolic WC, jak czarna szczotka WC czy pojemnik na papier toaletowy Tiger Tess.