Jak urządzić otwartą łazienkę?

Otwarte i półotwarte łazienki są coraz popularniejsze. Wanna w sypialni? Kawalerka z łazienką wydzieloną tylko za pomocą przepierzenia? To się zdarza coraz częściej. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi?

W pierwszej chwili łazienka otwarta może wydawać się złym pomysłem. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą liczbę singli i osób mieszkających samotnie w dużych polskich miastach, staje się to całkiem logiczne. W takich warunkach da się z łatwością zrealizować marzenie o prysznicu z widokiem na miasto czy wannie w sypialni. Wystarczy tylko mądrze dobrać wystrój części kąpielowej.

Otwarta łazienka zawsze minimalistyczna

Przeglądając magazyny wnętrzarskie, łatwo można zauważyć, że takie otwarte łazienki mają zwykle bardzo oszczędny wystrój. Ponieważ łazienka jest cały czas na widoku, musi panować w niej idealny porządek. Dobrze, by elementy wystroju były spójne również z sypialnią czy salonem.

Najczęściej takie łazienki są urządzane oszczędnie i minimalistycznie, dodatkami takimi jak z serii Tiger Tune czy Tiger Urban. Charakteru można dodać prostymi, ale dobrze przemyślanymi elementami, takimi jak uchwyt na papier toaletowy w formie szarfy Tiger Urban. Dobrze sprawdzi się połączenie chromu i czerni, jak w serii Sealskin Sphere.

Gdy prysznic jest otwarty na świat

W tym samym stylu jest kosz Cosmic z nowego katalogu Sealskin. Można też postawić na takie dodatki, które są wmontowane bezpośrednio w ścianę, co dodatkowo zmniejsza wrażenie bałaganu, które mogłoby być kłopotliwe przy otwartej łazience. To np. dozowniki na mydło Tiger Colar czy Tiger Noon. Zamknięte powinny być również szafki. Takie możesz znaleźć w serii Tiger Loft czy Studio, które już samą nazwą nawiązują właśnie do potrzeb osób mieszkających w nowoczesnych czy loftowych wnętrzach typu studio.

Ze względów praktycznych prysznic powinien być oddzielony od reszty łazienki wnęką lub przynajmniej szklaną taflą – to zapobiegnie rozlaniu się wody z prysznica, bo zagroziłoby nie tylko podłodze w łazience, ale i w pokoju. Takie rozwiązania znajdziesz np. w katalogu Coram Showers.

Jak urządzić łazienkę w salonie?

Zupełnie inny styl obowiązuje, jeśli chodzi o wanny otwarte na duży pokój, lub wręcz umieszczone w salonie czy sypialni. Tu styl surowy i sterylny nie jest mile widziany. Chodzi raczej o to, by za pomocą przyjaznych dla oka dodatków sprawić, że wanna będzie wyglądała jak integralna część salonu. Warto zainwestować w duży, kolorowy chodnik, taki jak Sealskin Jaipur, dzięki któremu podłoga nie ulegnie zachlapaniu, a po kąpieli nie trzeba będzie stawać na zimnej posadzce. Warto mieć też zawsze pod ręką kilka dużych, miękkich ręczników pasujących kolorem do wystroju wnętrza, jak uniwersalne Sealskin Portofino.

Zerwać łazienkowe skojarzenia

Warto dodać akcesoria, które jeszcze dodatkowo zerwą łazienkowe skojarzenia, jak muszla czy ozdobny talerzyk zamiast mydelniczki i inne elementy zaczerpnięte z salonu. Możesz też dostać podobne elementy w salonie z akcesoriami łazienkowymi, np. kolorowy kubek na szczoteczki do zębów Sealskin Vetro, który wygląda, jakby rzeczywiście pochodził z kuchni.