Jak urządzić luksusową łazienkę? 

Pojęcie luksusu definiują czasy. Kiedyś luksusowe były złote krany i wzorzyste tapety. A co dziś sprawia w łazience luksusowe wrażenie? Poniżej garść trendów, które warto wziąć pod uwagę.

To co naturalne, jest luksusowe

Sklepy są pełne imitacji: plastiku, który udaje drewno i akrylu, który imituje wełnę. Wrażenie solidnych i klasycznych robią na tym tle rzeczy z trwałych, ponadczasowych materiałów dobrej jakości. Kamienna posadzka i marmurowy blat zawsze będą wyglądały szlachetniej niż plastikowe panele. Przy mniejszym budżecie można postawić na metalowe dodatki jak lustro Sealskin Brix z haczykiem w miedzianym kolorze albo coś z serii Tiger Sem z elementami z drewna

Rzeczy robione na zamówienie

Na tej samej fali naturalności i unikatowości największe uznanie zaczynają zyskiwać rzeczy robione ręcznie. Szklana umywalka malowana na zamówienie zawsze wyda się bardziej luksusowa niż ta ze sklepu. Większość elementów jednak trudno byłoby zamawiać pojedynczo. Można jednak sięgnąć po coś, co wygląda, jak ręczna robota, jak kosze na pranie z serii Sealskin Weave z modnego ostatnio filcu lub chodniki podobne do tych znanych z ludowych kiermaszów – Sealskin Jaipur. Przy większych funduszach na wymiar można zamówić marmurowy blat czy ręcznie wypalane kafle w ulubionym kolorze.

Funkcja robi wrażenie

Ponieważ jedyną rzeczą, którą trudno kupić za pieniądze, jest czas, również w dziedzinie luksusu coraz częściej stawia się na doświadczenia, a nie przedmioty. Jak to się ma do urządzania łazienki? Luksusowe są akcesoria, dzięki którym mieszkańcy mogą się odprężyć – rękawice do masażu, rollery do twarzy czy specjalne główki od prysznica. Te z serii Tiger Xita pozwalają poczuć się, jak pod prawdziwym deszczem lub uruchomić drugą głowicę, która zapewni tradycyjne doznania. Inne słuchawki prysznicowe mogą mieć funkcję masażu czy nawet biczów wodnych. Z prawdziwie luksusowych rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka, warto wymienić jeszcze podgrzewaną podłogę, która uratuje niejeden chłodny poranek. Nawet, jeśli taka łazienka będzie wykończona prosto, w drewnie i kamieniu, sprawi naprawdę wyjątkowe wrażenie.

A co ze złotem w łazience?

Marmur nadal pozostaje jednym z najbardziej luksusowych materiałów wykończeniowych i to raczej się nie zmieni. Dziś stawia się jednak na jego naturalne wykończenie. Odchodzą śmiałe połączenia kolorów i wysoki połysk. Ostrożnie można też stawiać na inne materiały i faktury tradycyjnie kojarzone z przepychem, jak masa perłowa czy złoto. Sprawdzają się, ale raczej jako detal w neutralnie urządzonym pomieszczeniu. Warto szukać rzeczy jak najlepszej jakości pamiętając o zasadzie, że jeden dodatek ze szlachetnego materiału znaczy więcej niż wiele jego imitacji. Podobnie należy podchodzić do złota czy kryształu. Wielbiciele detali w złotym kolorze mogą sięgnąć po uchwyty na papier toaletowy Tiger Tune w klasycznym stylu.