Jak nie zniszczyć ścian przy urządzaniu łazienki?

Zmiana na ścianach łazienki jest o tyle trudna, że zazwyczaj wymaga wiercenia. I to w kafelkach! Na szczęście to nie jedyny sposób, by powiesić coś na ścianie w łazience.

Wieszanie akcesoriów w łazience bez wiercenia

Wynajmujesz mieszkanie? W takim razie pewnie nie możesz wprowadzać w nim wszystkich zmian, na jakie masz ochotę. W łazience nie da się nawet zamocować akcesoriów, które wymagają wiercenia w kafelkach. Podobny problem jest w mieszkaniach gdzie ściany są np. z karton-gipsu i ze względu na niską wytrzymałość wymagają wzmocnień lub przeznaczonych do nich specjalnych kołków.

W takim wypadku bez problemu zamocujesz wiele lekkich modeli mydelniczek czy dozowników na mydło. 

  • Niektóre sklepy z wyposażeniem wnętrz mają własne systemy mocowań, do których nie potrzeba gwoździ, np. z samoprzylepną taśmą ze specjalnymi zaczepami.
  • W marketach budowlanych dostaniesz też taśmę samoprzylepną. Sprawdź obciążenie i powierzchnie, z jakimi „współpracuje” taka taśma. Możesz kupić nawet taśmę o długości kilku metrów.

Jakie haczyki i wieszaki do łazienki?

W przeciętnej łazience potrzeba nawet kilkunastu różnych haczyków – na ubrania, ręczniki do twarzy, do rąk czy kąpielowe. Ci, którzy mają ich za mało wiedzą, jak bardzo może to być frustrujące. Istnieje jednak wiele różnych sposobów, które pozwalają obejść ten problem.

Przede wszystkim można wybierać z dziesiątków rodzajów haczyków samoprzylepnych Tiger. Są tu również takie,  które spodobają się dzieciom, jak ten w kształcie domku dla ptaków lub kotów.

Inny rodzaj mocowania to gumowe ssawki, które często można zobaczyć np. na przedniej szybie samochodów. Te marki Tiger są minimalistyczne i bardzo eleganckie, więc sprawdzą się w każdej łazience.

Jeśli w mieszkaniu nie można ani wiercić, ani nawet zawiesić samoprzylepnych haczyków, pozostają jeszcze wieszaki do umieszczenia na drzwiach lub szufladzie, jak zabawny model G-man od Tiger. Są idealne do wieszania na drzwiach ręczników kąpielowych, bo znoszą dość duże obciążenia. Warto dać je w prezencie każdemu, kto zmaga się z ograniczeniami i nie może wiercić w ścianach swojej łazience.

Co jeszcze powiesić na ścianach bez wiertarki?

Wszystkie sprzęty Tiger oznaczone znakiem Tiger Fix można zamocować do ściany bez  konieczności używania wiertarki. Należą do nich m.in. podajniki na mydło w płynie czy mydelniczki z serii:

  • Tiger Urban,
  • Tiger Ramos,
  • Tiger Puck.

Jeśli masz mało miejsca w okolicach podłogi, na wysoko zawieszonym, samoprzylepnym haczyku możesz umieścić np. kosz na pranie Sealskin Weave.

Do wieszania luster bez wiercenia wybierz specjalne taśmy, które nie odbarwią spodniej części lustra. Istnieją też lustra samoprzylepne. Możliwość przyczepienia ich w dowolnym miejscu może stanowić atut – niektóre składają się z modułów, które pozwalają na ścianie stworzyć lustrzany kwiat czy słońce.

Jak NIE wieszać akcesoriów bez gwoździ

Na koniec porada, która pomoże uniknąć rozbitych bibelotów i spadających przedmiotów. Na targowiskach czy aukcjach internetowych można dostać bardzo tanie elementy samoprzylepne do powieszenia na ścianie w łazience. Ich jakość jest zazwyczaj bardzo niska – mogą się zerwać w każdym momencie. Lepiej postawić na rozwiązania sprawdzonych firm oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących sposobu montażu i maksymalnego udźwigu elementów mocujących.