Co wziąć pod uwagę podczas remontu łazienki?

 

 

Brak pomysłu w czasie remontu łazienki mści się potem latami. Z czasem przychodzą do głowy bardziej praktyczne rozwiązania, a niedoróbki stają się codziennym problemem. O czym trzeba pamiętać już na etapie remontu łazienki?

Projektowaniu łazienki nie powinien towarzyszyć pośpiech. Szczególnie, jeśli remont ma być przeprowadzony po raz pierwszy w mieszkaniu w kamienicy czy bloku. Może się okazać, że pod tynkiem czy glazurą są niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki, które opóźnią i skomplikują prace. 

Do planowania nowej łazienki warto wykorzystać kartkę w kratkę i miarkę. Inspiracji można szukać w internecie, oglądając trendy i propozycje z biur projektowych czy mediów społecznościowych. Pomocne mogą być też aranżacje z katalogów Sealskin i Tiger – dostępnych również w sieci.

 

Dokładne wymiary łazienki

 

Większość łazienek w polskich blokach ma niewielki metraż. Problemy z dopasowaniem pralki do wnęki czy ciasnota wnętrza to najbardziej powszechne problemy po nieuważnym remoncie. Warto szukać jak najbardziej kompaktowych i pozbawionych kantów mebli czy dodatków. Wymiary można znaleźć na stronach producentów i w sklepach. 

  • Przykładowo pomiędzy najmniejszym i największym WC dostępnym na rynku jest nawet kilkanaście cm różnicy
  • Zamiast przypadkowej słuchawki prysznicowej można kupić smukłą i płaską z serii Tiger Tyne. 
  • Szczególnie warto przyjrzeć się umywalce. Modne są głębokie i prostokątne modele, ale w małej łazience lepiej sprawdzi się płytki zlew jak z serii Tiger Loft lub jeszcze mniejsze umywalki narożne. 
  • Warto wykorzystywać też naturalne nierówności ścian czy wnęki, w których można trzymać ręczniki lub drobniejsze przedmioty.

Jeśli w planach jest osobne WC lub toaletowa wnęka, warto szczególnie dobrze przemyśleć projekt. Tu będzie się liczył każdy centymetr powierzchni. Wiele zależy nawet od dodatków i podstawowego wyposażenia jak uchwyt na papier toaletowy. Może wystawać i zajmować sporo miejsca lub być dyskretny jak ten z serii Tiger Urban i Tiger Tune. 

 

Kwestia oświetlenia podczas remontu łazienki

 

Jeszcze na etapie projektu warto dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia. Zostawianie go na ostatnią chwilę sprawia, że nie ma już czasu dokładnie tego przemyśleć, a na niektóre rozwiązania jest za późno. W łazience powinno być jasno. Aby mieć pewność, że na końcu nie trzeba będzie montować dodatkowych lampek, zadbaj o lustro otoczone listwą LED, jak w kolekcji Tiger Boston. Łatwo dobierzesz też oświetlenie górne tego samego producenta. 

Najbardziej palącym problemem wielu łazienek jest to, jak ukryć w niej rury i instalacje. Pierwsze rozwiązanie to nadbudowa z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli miejsca jest mniej, warto poprowadzić rury pod półkami i we wnętrzu zabudowanych szafek, takich jak te z serii Tiger Studio. Jak widać, nawet kwestię mebli planowanych jako wyposażenie łazienki warto przemyśleć już na wczesnym etapie remontu.