Ciepłe czy zimne? Jakie światło w łazience?

Ciepłe czy zimne? A może dzienne lub neutralne? Jakie światło w łazience będzie najlepsze? Co na ten temat mówi psychologia, praktyka architektów wnętrz i ekip remontowych, a pod jaką lampą po prostu będziesz czuć się najlepiej?

Dlaczego do łazienki nie sprawdzi się uniwersalna lampa?

Jedna dekoracyjna lampa salonowa w dużej łazience może wprowadzić intrygujący nastrój. Jednak zazwyczaj w łazienkach stosuje się lampy przeznaczone specjalnie do tego pomieszczenia, mimo, że mogą one wizualnie wyglądać tak samo, jak te z sypialni czy garażu. Dlaczego?

  • Grube klosze i małe żarówki mogą dawać zbyt ciemne światło, by móc przejrzeć się w lustrze. Lampa Tiger Izar to model typowo łazienkowy – wygląda jak kinkiet z salonu, ale jest dużo jaśniejsza. 
  • Dużo załomów i krawędzi może nie być praktyczne w łazience, gdzie higiena jest szczególnie ważna. Trzeba ją będzie często czyścić. Lampy łazienkowe mają zwykle prostszy kształt, jak np. listwy Tiger Ances.
  • Zabytkowe lampy kuszą pięknymi wzorami, ale też się nie sprawdzą. Grube, sfatygowane klosze i przerdzewiały metal nie będą ozdobą, a poza tym są mało higieniczne. Wybierz podobne wzory współczesnych lamp, jak Tiger Castor. Klosz wygląda, jak z klasycznego gabinetu, ale w środku jest energooszczędne oświetlenie LED.

Rodzaje żarówek i barwa światła w łazience

Ciepłe światło sprawia, że we wnętrzu jest przytulnie. Warto mieć w łazience jedną lampkę boczną tego typu, którą można włączyć do relaksującej kąpieli. Ogólnie przy zimnym, jasnym świetle może być trudniej się zrelaksować. Otoczenie wygląda natomiast bardziej sterylnie. Dobrze widać w nim wszystkie szczegóły. Za ciepłe uznaje się światło o temperaturze barwowej ok. 2500 K. Zimne jest oświetlenie o mocy do 7000 K, a temperaturę 4000 K uznaje się za neutralną. 

Wolframowe żarówki dają ciepłe światło domowej lampy czy latarni ulicznej. Żarówki LED są kojarzone z zimnym światłem, choć obecnie można już kupić również takie o cieplejszej barwie. Istnieją też dekoracyjne żarówki przypominające dawne modele wolframowe z rozżarzonymi włóknami w środku. Będą wyglądały urokliwie tam, gdzie nie ma miejsca na klosz, bo są dekoracją samą w sobie. Jeśli w łazience nie ma miejsca na lampy, postaw na doświetlenie mebli czy luster za pomocą gotowych listew LED.

LED o różnej barwie światła – przykłady

Żarówki wolframowe coraz rzadziej są dostępne w sklepach. Wypierają je energooszczędne LED-y. Dobierz z katalogu Tiger idealne do swojej łazienki:

  • świetlówki nad lustro Aurel mogą mieć ciepłą lub zimną barwę od 4000 do 6100 K
  • Jeśli wolisz ciepłe, łagodne światło, wybierz lampkę Enif o barwie 3000 K.
  • Tiger Surround to lustro z listwą LED o mocy 6000 K. Zobaczysz w nim każdy szczegół.
  • Tiger Castor to tradycyjny klosz i lampka o mocy 3000 K, która wygląda, jak tradycyjna, ciepła żarówka.

Jeśli masz wątpliwości, najlepiej połącz w jednym wnętrzu kilka lampek lub zamontuj regulację poziomu oświetlenia. Szczególnie, jeśli z wnętrza korzysta kilka osób – każda może mieć własne preferencje.