Bauhaus w łazience przy pomocy minimum środków

Bauhaus to uczelnia artystyczna założona w Niemczech w 1919 roku i działająca przez kilkanaście lat. W tym czasie powstał charakterystyczny styl, który do dziś jest popularny wśród architektów wnętrz. Jak samemu wprowadzić go do swojej łazienki?

Co to jest Bauhaus w łazience?

Bauhaus w łazience jest ściśle powiązany z modernizmem. To nurt zrywający z historycznymi wzorami i wpływami. Zamiast tego meble czy dodatki są proste i podporządkowane funkcji. Jednocześnie jednak Bauhaus był uczelnią artystyczną, więc tamtejsi projektanci nie ograniczali się do mało fantazyjnych rozwiązań. Dodawali do nich również elementy ze świata sztuki, w myśl zasady, że rzeźby czy obrazy trzeba uwolnić z muzeów, by służyły zwykłym ludziom. Prostota formy i fantazyjna oprawa – to może wydawać się trudne połączenie. Poniżej więcej na ten temat.

Odrobina sztuki w Bauhausie w łazience

Od ukształtowania stylu Bauhaus w łazience minęło ponad 100 lat, a większość osób nadal unika w tym pomieszczeniu jakichkolwiek skojarzeń ze sztuką. Idąc tropem funkcjonalności typowej dla Bauhausu, można wprowadzić do takich pomieszczeń sztukę użytkową – np. oryginalne kafelki czy malowaną umywalkę. Mogą to być również grafiki w ramach lub prosta rzeźba z lat 20. W salonach z wyposażeniem łazienek znajdziesz też gotowe elementy inspirowane dziełami sztuki:

· kotara Sealskin Barber inspirowana dawnymi rycinami,

· Wyrazista seria Tiger Bold, którą można uzupełnić o kafelki w stylu op-art,

· orientalna Sealskin Blossom z kwiatem kwitnącej wiśni jak z chińskiego jedwabiu.

Obrazy możesz dziś w każdym osiedlowym punkcie nadrukować na kubek na szczoteczki do zębów czy fototapetę. Aby jednak łazienka w stylu Bauhaus nie przytłaczała od nadmiaru kolorów i wzorów, warto uzupełnić ją o jak najprostsze elementy jak z marzeń modernistów.

Bauhaus w łazience, czyli funkcjonalność

W tym stylu sporo jest prostych, kanciastych kształtów wanien, umywalek czy postumentów. Po co silić się na fantazyjne kształty, gdy najbardziej funkcjonalna jest właśnie prostota? Stąd to właśnie wraz z tym stylem upowszechniły się prostokątne umywalki jak te z serii Tiger Boston. Nowy katalog Tiger zresztą niemal cały jest pełen takich inspiracji, bo szafki z serii Pocket też znakomicie wpisują się w ten styl. Proste uchwyty lub szuflady, które są całkowicie pozbawione wystających rantów, to kwintesencja Bauhausu.

Jaka jest odwrotność bauhausowskiego stylu w łazience? Niepraktyczna, cieknąca słuchawka prysznicowa, która przeszkadza za każdym razem, gdy idziesz się wykąpać. Zamiast tego warto zamienić ją na prosty i dizajnerski prysznic montowany pod sufitem. Słuchawce prysznicowej Accent czy Mossina nie można odmówić funkcjonalności, ale też stylu, dzięki idealnie poprowadzonym liniom i ciekawej kolorystyce. W katalogu Sealskin znajdziesz też słuchawkę prysznicową Tiger Monaco, jeśli chcesz odwołać się do pierwszych łazienek w stylu Bauhaus.