Aranżacja łazienki w czasach kryzysu – czyli najlepsze sposoby na oszczędzanie

W dobie szalejącej inflacji staramy się oszczędzać tam, gdzie to tylko możliwe. Oszczędności szukamy przede wszystkim we własnym gospodarstwie domowym – to właśnie w kuchni czy łazience wprowadzamy dobre nawyki, dzięki którym w naszych portfelach zostaje więcej pieniędzy. Łazienka jest miejscem, gdzie możemy wdrożyć przynajmniej kilka działań, dzięki którym naprawdę sporo zaoszczędzimy. 

Wanna czy prysznic? Prysznic czy wanna? Ten odwieczny dylemat zwolenników i przeciwników obu rozwiązań teraz nabiera też kontekstu ekonomicznego. Nie od dziś wiadomo, że w wannie potrzebujemy użyć więcej wody niż pod natryskiem. Sama kąpiel trwa też zwykle dłużej niż szybki prysznic. Według badań, zużycie wody w przypadku wanny może być nawet dwukrotnie większe! Dlatego plany zainstalowania jej w swojej łazience warto porzucić na rzecz szukania atutów natrysku. A jest ich wiele. Poza wskazaną oszczędnością wody – także oszczędność miejsca. W niewielkim metrażowo mieszkaniu prysznic będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozostawiając nam jeszcze sporo przestrzeni na aranżację.

Propozycje marki Sealskin – kabiny INC. oraz Contour to doskonały wybór w czasach, gdy oszczędzanie stało się koniecznością, ale wciąż zależy nam na estetyce. INC. to prysznic typu walk-in o minimalistycznej formie i prostych liniach, dzięki niemu łazienka wyda się większa i bardziej przestronna. Walk in wyposażony jest w organizer, w którym  można wygodnie przechowywać wszystkie szampony i żele pod prysznic – to daje nam dodatkową oszczędność miejsca. Kabiny dostępne są w kolorze czarny mat i chrom. Z kolei linia Contour to drzwi skrzydłowe o wąskim profilu, o połowę węższe od proponowanych przez konkurencję – czyli znaczna oszczędność przestrzeni. Są dostępne w kilku kolorach – szczotkowanym złocie, szczotkowanej stali nierdzewnej, a także czarnym, szarym i białym macie. To rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Bezpieczne szkło o grubości 6 mm pokryte jest powłoką antywapienną, dzięki czemu prysznic pozostanie krystalicznie czysty na dłużej. Pozwoli nam to w oczywisty sposób zaoszczędzić pieniądze, gdyż wymiana kabiny po krótkim czasie użytkowania nie będzie potrzebna.

W strefie prysznica niezwykle istotna jest też tzw. słuchawka, fachowo zwana głowicą prysznicową. Modele oferowane przez Coram mają wykończenie zabezpieczone przed rdzewieniem wysoce odporne na zarysowania –  to przedłuży trwałość produktu bez konieczności wydawania środków na zakup nowego akcesorium. Słuchawki prysznicowe i deszczownice, w zależności od modelu, posiada 3 komfortowe strumienie: pełny, masaż i deszcz, które możemy wybrać w dowolnym momencie dzięki wygodnemu przełącznikowi. Sami decydujemy więc o poziomie zużycia wody, które może być mniejsze nawet o 40%.

Przydatnym i poręcznym akcesorium, które też pomoże nam korzystać z łazienki w sposób oszczędny, jest ściągaczka. Jej regularne używanie przyczynia się do rzadszej potrzeby mycia kabiny, co przekłada się nie tylko na zmniejszenie zużycia wody, ale przede wszystkim środków do czyszczenia kabin, które jak wiadomo, tanie nie są. Dodatkowym plusem jest postawa proekologiczna – przyczyniamy się do mniejszego zanieczyszczania środowiska detergentami.