Jak rozplanować poręcze i uchwyty przywannowe?

Konieczność zamontowania dodatkowych poręczy czy uchwytów przywannowych pojawia się zwykle wraz z powiększającą się rodziną lub starzeniem się jej członków. Dlatego architekci wnętrz na etapie projektu nie dbają czasem o te elementy. Na jakiej wysokości zamontować je samemu?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba wiedzieć, jakie poręcze mogą lub powinny znaleźć się w okolicach wanny:

  • krótkie, grube uchwyty do powieszenia nad wanną,
  • Poręcze kątowe 135 stopni do powieszenia nad wanną i obok,
  • Poręcz łazienkowa długa, na której można się podeprzeć, wchodząc lub wychodząc z wanny.

Wszystkie powyższe elementy wystroju znaleźć można w kolekcji Boston C&S Stal Polerowana.

 

Na jakiej wysokości poręcze wokół wanny?

Wbrew pozorom prawidłowe umieszczenie poręczy na odpowiedniej wysokości to zadanie, które uda się wtedy, gdy dobrze poznamy reguły. A te sugerują, by nie wieszać żadnych uchwytów niżej, niż 25 cm nad wanną. To pozwoli się wygodnie podciągnąć niezależnie od tego, czy na rancie wanny będą stały kosmetyki.

Uchwyty i poręcze, które znajdują się już poza obrysem wanny, można wieszać na wysokości ok. 110 cm nad ziemią. Tak wynika z poradnika marki Geesa, której projektanci tworzą takie uchwyty przywannowe m.in. na potrzeby hoteli. Warto zaplanować co najmniej 2-3 strategicznie rozmieszczone uchwyty.

Wysoko powinien wisieć za to uchwyt na ręczniki. Zarówno gałkowy (Tiger SEM), podwójny (Tiger Nomad) jak i podłużny (Tiger Colar). Powieszona sukienka czy ręcznik mogą zajmować w pionie dużo miejsca. By nie dotykały podłogi, wysokość wieszaka powinna wynieść co najmniej 170 cm.

A na jakiej wysokości poręcze wokół brodzika?

Czy na takiej samej wysokości mogą być umieszczone poręcze dookoła brodzika lub prysznica? Jeśli chodzi o wieszak na ręczniki, to może wisieć jeszcze wyżej – na 180 cm wysokości. Uchwyt na drobniejsze sprzęty (np. szczotka do pleców, gąbka) może zawisnąć na wysokości 90 cm.

Uchwyty kątowe zdaniem ekspertów Geesa wiesza się w odległości 110 cm od ściany wewnętrznej brodzika czy kabiny i 110 cm nad ziemią. To ułatwia wychodzenie bez przeszkadzania podczas codziennych kąpieli. Jeśli rozważnie zostaną rozmieszczone koszyczki i półeczki, ryzyko potknięcia się czy poślizgnięcia też spadnie, bo sięganie po mydło i szampon nie będzie wymagało schylania się i wyciągania rąk. Takie półki powinny być 25 cm nad wanną i 110 cm od ziemi w przypadku prysznica.

 

BHP wieszania poręczy wokół wanny

Miejsce zamocowania jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest stabilność uchwytu. Podpórki powinny być wykonane ze stali o gładkiej powierzchni i mocno przytwierdzone do ściany na grube śruby. Jakiekolwiek problemy ze stabilnością takiej poręczy mogą zagrozić bardziej niż jej całkowity brak.

 

Miejsce zamocowania jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest stabilność uchwytu. Podpórki powinny być wykonane ze stali o gładkiej powierzchni i mocno przytwierdzone do ściany na grube śruby. Jakiekolwiek problemy ze stabilnością takiej poręczy mogą zagrozić bardziej niż jej całkowity brak.