Na jakiej wysokości powinny wisieć sprzęty w toalecie publicznej?

Toaleta publiczna to nie tylko ta na lotnisku. Również urządzając hotel, restaurację czy salon SPA musisz pamiętać o komforcie wielu różnych gości o odmiennych potrzebach. Poniżej garść zasad dotyczących tego, jak rozplanować, na jakiej wysokości powinny wisieć sprzęty w toalecie publicznej.

Jakie sprzęty muszą się znaleźć w toalecie publicznej?

Zależnie od branży, ilość i rodzaj sprzętów będą określały przepisy (czasem potrzebne są bezwzględnie dwie, a czasem wystarczy jedna umywalka). W rozsądnie zaplanowanej toalecie publicznej powinny znaleźć się:

· kosz na śmieci,

· suszarka do rąk,

· dozownik na mydło,

· umywalki,

· uchwyt na papier toaletowy,

· toalety.

Dodatkowo zależnie od charakteru miejsca sprawdzić się mogą też:

· bidety, · podajniki na torebki higieniczne (jak te marki Geesa),

· pojemnik na chusteczki,

· podajnik ręczników papierowych,

· wieszaki.

To również od ich rozmieszczenia będzie zależało, czy łazienka będzie funkcjonalna dla gości.

 

Toaleta publiczna – otoczenie toalety

W toaletach publicznych często nie ma zbyt dużo miejsca. A mimo to trzeba zaplanować je tak, by goście czuli się swobodnie. W tym celu dobrze jest umieścić uchwyt na papier toaletowy ok. 70-75 cm nad ziemią (im mniejszy, tym wyżej) i co najmniej 70 cm od najgłębszej ściany kubiku toaletowego.

Jeśli chodzi o zapasowy papier, to może on wisieć w koszach lub być ukryty w szafkach, ale jeśli zostanie umieszczony na uchwycie w stylu tego z katalogu Tiger Colar, to powinien zawisnąć ok. 23 cm nad ziemią. Jeśli kosz ma wisieć na ścianie, to na wysokości maksymalnie 15 cm od jego dna do powierzchni podłogi. W toaletach czasem jest też miejsce na podajnik chusteczek jak z kolekcji do toalet publicznych Geesa Public Area. Warto je umieścić na wysokości ok. 75 cm nad ziemią. Geesa Public Area to też kilka ścianek działowych, które mogą oddzielić pisuary.

 

Na jakiej wysokości powinny wisieć sprzęty wokół umywalki?

Określone zasady dotyczą też tego, na jakiej wysokości powinny wisieć sprzęty wokół umywalki w toalecie publicznej. Tu powinien się znaleźć co najmniej jeden duży kosz, którego szczyt może znajdować się na wysokości ok. 80 cm, a spód – min. 13 cm od podłogi. W takich miejscach trzeba brać pod uwagę nie tylko komfort gości, ale też to, czy łatwo będzie taki kosz opróżniać i czyścić.

Zarówno podajnik na chusteczki, jak i suszarka do rąk, mogą znaleźć się na wysokości 125 cm od poziomu ziemi. W ten sposób osoby o różnym wzroście będą mogły z nich wygodnie korzystać. Tymczasem nad umywalką podajnik na mydło może wisieć 13 cm ponad powierzchnią blatu lub 13 cm od najwyżej umieszczonego elementu, jeśli znajdują się tam znaczące wypukłości. Wszystko to sprawi, że goście będą mogli swobodnie korzystać z takiej toalety.